Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Odčervování psů a koček je důležité. Jak vnitřní parazité mohou ohrozit člověka

Odčervování psů a koček je důležité. Jak vnitřní parazité mohou ohrozit člověka

19.7.2019 - redakce Babinet.cz

Mít za člena rodiny psa nebo kočku se v posledních letech stává stále více oblíbenější. S tendencí rozšiřování našich rodin o čtyřnohé členy narůstá populace psů a koček a s tím se také zvyšuje riziko nakažení parazitárními onemocněními přenosnými z těchto zvířat na člověka. Takových parazitů existuje celá řada, z vnitřních parazitů patří mezi ty nejrozšířenější bezesporu infekce škrkavkou a tasemnicí. Jeden z velmi vyděšených pohledů, který v ordinaci často veterináři vídájí je pohled matky dítěte, která nalezla střevního parazita v trusu psa nebo kočičky, se kterou se denně mazlí její dcera či syn.

ŠKRKAVKY

Škrkavky (Toxocara canis, Toxocara cati) parazitují ve střevě psů a koček, kde v dospělosti dosahují velikosti 5-15 cm. Koneční hostitelé těchto parazitů vylučují denně trusem do prostředí statisíce infekčních vajíček, která nejsou viditelná okem (dosahují velikosti menší než desetina milimetru). Jedna škrkavka je schopna během jednoho dne vyprodukovat až 200 tisíc vajíček. Ta jsou pak zdrojem infekce pro další hostitele včetně člověka. Vajíčko parazita je navíc schopno ve vnějším prostředí přežívat až několik let. V České republice se vyskytují škrkavky celkem asi u 16 % psů, ale až u 40 % mladých psů do 1 roku. Výskyt u koček činí asi 18-30 %.

obr: Škrkavky ve střevě a Larva škrkavky v oku člověka

Pes a kočka se nakazí pozřením vajíček nebo hostitelských organismů (např. infikované myši, nedostatečně tepelně upraveným masem,…). K nakažení psa a kočky dochází také cestou z matky na štěně resp. kotě. U feny je larva škrkavky dokonce schopna pronikat přes placentu do plodu a štěně se tak již s infekcí rodí. Larvy jsou vylučovány také mlékem a k dalšímu nakažení tedy dochází při kojení. Mladá zvířata jsou navíc k infekci mnohem vnímavější a jejich onemocnění může skončit úhynem. Člověk se nakazí pozřením vajíček, ze kterého se ve střevě vytvoří larvy pronikající přes jeho stěnu do krve a touto cestou se dostávají do celého těla. V místě zachycení vytvářejí zánětlivou reakci. Zvláště vnímavé k infekci jsou děti.

TASEMNICE

Tasemnice jsou dalším střevním parazitem psů a koček. Nejrizikovější z pohledu přenosu na člověka je nakažení tasemnicí zvanou Měchožil zhoubný(Echinococcus granulosus). Pes a kočka se nakazí pozřením mezihostitelů parazita (např. hlodavců), ve střevě se vyvine postupně dospělá tasemnice, která produkuje vajíčka odcházející do prostředí trusem. Člověk se nakazí pozřením tohoto vajíčka, z kterého se vyvíjí larva pronikající přes stěnu střeva do krve a dále do jater, plic či jiných orgánů (např. mozku). Zde larvální stadium roste a způsobuje vážné zdravotní obtíže. Svými příznaky může připomínat onemocnění nádorem. Výskyt této nákazy u člověka je u nás naštěstí nízký.

 

 

 

 

 

 

 

obr: Tasemnice psí a Larvální stadium tasemnice v mozku

Nejčastější tasemnicí psa a kočky je Tasemnice psí (Dipylidium Daniným). Dospělá tasemnice ve střevě uvolňuje vždy poslední články svého těla naplněné vajíčky. Tyto články můžeme pozorovat v trusu nebo, a to často u koček, nalepené na chlupech v okolí konečníku. Svým tvarem, velikostí a barvou mohou připomínat zrnko rýže. Tento parazit je přenášen blechami. Proto v prevenci střevních parazitóz hraje důležitou roli odblešení pacienta a „odblešení“ prostředí. Málokdo ví, že více než 90% bleší populace, což tvoří vajíčka a larvy blech, žije mimo zvíře v okolním prostředí a na zvířeti nacházíme pouze bleší dospělce. Dvojí ochranu, jak zvířete tak prostředí, zajišťují snadno aplikovatelné spot-on preparáty např. Advantage, Advantix a Advocate.

LÉČBA A PREVENCE STŘEVNÍCH PARAZITÓZ

Mezi jeden z největších omylů klientů patří bezesporu věta: „Můj pes žádné parazity nemá, to bych je přece viděl v trusu.“ Z toho jim vyplývá, že pravidelné odčervování něčeho, co není vidět, není nutné. Dospělé parazity v trusu či obsahu žaludku (zvratcích) však pozorujeme pouze výjimečně. A tak zde stejně jako u jiných onemocnění platí, že nejlepší terapií je prevence.

Na trhu je dnes několik běžně dostupných kombinovaných preparátů účinkujících na škrkavky i tasemnice zároveň. Jejich aplikaci zjednoduší použití ochucených tablet Drontal Plus flavour nebo ochucené suspenze Drontal Junior. Pro kočky, u kterých je podání tablety často velkým problémem existuje preparát Profender ve formě spot-on (kapka antiparazitika na kůži kočky). Štěňata je nutno preventivně odčervovat 1x měsíčně od dvou týdnů věku, koťata pak od 4 týdnů. Mladé psy a kočky od půl roku stáří 1x za 3 měsíceU dospělých psů doporučuji 2-4x do roka pravidelné vyšetření trusu nebo preventivní odčervení bez vyšetření, u venkovních koček minimálně 4x ročně. Také vždy před krytím a porodem. Fena či kočka může být nakažena skrytě zcela bez projevů onemocnění a v průběhu březosti dochází k aktivaci onemocnění a k následnému nakažení mláďat. Je třeba dodat, že častá obava našich klientů z podání antiparazitik z pohledu zdravotních obtíží je zbytečná. Antiparazitika zvířata zdravotně nepoškozují.

Velký význam v prevenci nakažení člověka má samozřejmě dodržování hygienických pravidel, jako je pravidelné mytí rukou, dostatečné umytí ovoce a zeleniny, zakrývání hřišť a pískovišť a nepopulární úklid exkrementů za svým psem. To platí obzvláště v centrech měst. Pozor, v 1g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček, která mohou přežít měsíce až roky.

SRDEČNÍ ČERVI

V posledních letech pozoruji zvyšující se oblibu cestování zároveň s našimi čtyřnohými přáteli. „Novou parazitózou“, která se v této souvislosti dostává do povědomí chovatelů, je onemocnění srdečními červy Vlasovcem psím (Dirofilaria immitis). Tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete způsobuje vážné onemocnění srdce a plic. K přenosu z nakaženého na nenakažené zvíře dochází pomocí pouhého bodnutí infikovaným komárem. S touto parazitózou se nejčastěji setkáme na cestách do zahraničí. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko.V posledních letech jsme se dokonce s touto parazitózou setkali i v České republice. Prevence tohoto onemocnění je velice jednoduchá. Spočívá v aplikaci preparátu Advocate ve formě spot-on (aplikace několika kapek antiparazitika na kůži). Ta pak chrání zvíře 4 týdny před nakažením.

 

MVDr. Václav Bartoš, Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Hedvika22
8.10.2020 20:03

Na parazity v těle je třeba dávat si velký pozor. Proto jsme doma začali odčervovat nejen pejsky, ale i sebe. Zkusili jsme řadu doplňků stravy, ale nejvíce se nám osvědčil wurmex.

Mirka21
23.10.2020 18:54

Wurmex je proti parazitům v těle asi nejlepší, také ho používáme. Hlavně u dětí se nám osvědčila verze PLAZMA. :)

VoLenka73
23.12.2020 20:47

Myslím, že odčervování by mělo být samozřejmostí pro všechny, co žijí s mazlíčkem

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz