Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Letošní úrodu zeleniny ničí plísně. Pomoc je snadná a najdete ji doma

Letošní úrodu zeleniny ničí plísně. Pomoc je snadná a najdete ji doma

7.8.2020 - redakce Babinet.cz

Plíseň na rajčatech je tvrdý a skoro nezdolatelný protivník. Při trošce snahy se s ní však poperete. Dneska se podíváme na to, jak s rajčatovou plísní úspěšně bojovat. Určitě to zvládnete i vy.

Letošní rok je velmi mokrý a s plísní na rajčatech, ale i jiné zelenině se doslova roztrhl pytel. Určitě se s ní však dá bojovat. Připravte se však na to, že to není zcela snadné a vaše snaha musí být usilovná a dlouhotrvající. Určitě z listů nezmizí hned na první dobrou.

Plíseň bramborová

Rajčata, podobně jako brambory, napadá plíseň bramborová. Stonky a listy začínají černat. Problém je, že se velmi snadno může přesunout i na plody. Tato plíseň dokáže celou rostlinu účinně zabít. Kromě rajčat a brambor ale napadá i jinou zeleninu.


Co plíseň napadá?

Na plíseň jsou obzvláště náchylné rostliny jako cukety nebo dýně. I ty dokáže v podstatě zahubit. Proti plísni však můžeme působit i preventivně.

Pokud chceme proti plísni působit preventivně, tak otrháváme spodní listy na čemkoli. Veškerá plíseň jde od země. Od vlhké nebo mokré země. A nemusí být zrovna po dešti. I v sušších letech dokáže zapůsobit. V podstatě jí stačí rosa. Plíseň je potvora a šíří se třeba i od sousedů.

Takže na rostlinách, na kterých hrozí riziko plíseň (jsou to ty, jež jsme vyjmenovali výše), otrhejte veškeré spodní listy. Ty potom spalte nebo vyhoďte do popelnice. Rozhodně nepatří takové listy na kompost, protože se plíseň samozřejmě šíří dál a nejen na vaší zahradě, ale i k sousedům. Jde to totiž velmi snadno vzduchem, přenos je rychlý, nenápadný a listy začínají znenadání žloutnout nebo černat.

Pokud máme plíseň a nechceme chemii

Přírodní ochrana je česnek, protože obsahuje fungicidní látky. Dobře funguje výluh: 50 g drceného česneku zalijeme 5 l vroucí vody a necháme 1 den louhovat. Scedíme, zředíme v poměru 1 : 3 až 4 , nalijeme do rozprašovače a aplikujeme. Stačí obden.
Kypřící prášek: důkladně promícháme 5 lžiček prášku do pečiva s 5 l vody a několika kapkami rostlinného oleje. Opět aplikujeme pomocí rozprašovače.

napsala Zuzana Zelenková
foto: expertsystm.wixsite.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz