Babinet.cz  /  Recepty  /  Masa a vnitřnosti  /  Játrová paštika

Játrová paštika

24.2.2019 - AndreaP.

Čím dál více lidí dává přednost domácím surovinám a doma připraveným potravinám. Takže pečeme domácí pečivo, děláme domácí sýry, tvarohy či jogurty a nebo můžeme jít ještě dále, a připravit si třeba právě níže uvedenou játrovou paštiku. Recept pochází  z knihy Alexandera Hlinovského s názvem Nejlepší zabijačkové speciality, a jak už sám název napovídá, je to kuchařka, ve které by si našel to své téměř každý milovník masa.

Na játrovou paštiku budeme potřebovat :

  • 1 kg vepřového hřbetního sádla bez kůže
  • 1 kg vepřových jater
  • 0,5 kg husích (nebo kachních) jater
  • 0,2 kg husího (nebo kachního) tuku
  • sůl
  • mletý černý pepř
  • mletý bílý pepř
  • mleté nové koření
  • mletý muškátový oříšek
  • sklenice na zavařování o objemu 200 až 350 ml

 

Syrové hřbetní sádlo, vepřová i husí nebo kachní játra nakrájíme na menší kousky a co nejjemněji umeleme. Přidáme polotekutý husí nebo kachní tuk, zlehka promícháme a postupně v malých dávkách důkladně rozmixujeme na hladkou kaši. Osolíme, přidáme všechno koření podle chuti a dobře promícháme. Hmota by měla být jemně přesolená, abychom dosáhli dokonalé vyváženosti chutí v hotovém výrobku.

Ochucenou směsí plníme zavařovací sklenice asi 1 cm od odkraje. Dobře uzavřeme a při teplotě 90 až 100 stupňů Celsia sterilizujeme 1,5 až 2 hodiny. Takto upravená paštika vydrží při pokojové teplotě až 2 roky.

Náš tip :

Když chcete paštiku podávat při slavnostních příležitostech, směsí naplňte hranaté formy nebo formy na srnčí hřbet. Plníme je asi 2 cm od okraje, zakryjeme alobalem a vložíme až po okraj do studené vody. Přivedeme k varu a při teplotě 90 až 100 stupňů Celsia vaříme 2,5 hodiny. Po vychladnutí  formu na chvíli ponoříme do horké vody, paštiku vyklopíme a zabalíme do alobalu. Skladujeme při teplotě maximálně 5 stupňů asi 5 dní. Lze ji i zamrazit.

 

Alexander Hlinovský : Nejlepší zabijačkové speciality

Autor knihy žijící na Slovensku pochází z řeznické rodiny, lásku k masu v něm vzbudili otec a děd, řezníci vyhlášení v Čechách a na Moravě. V promyšlené sbírce receptů a rad nabízí originální koncept, díky kterému si můžete slovenské, české a moravské zabijačkové speciality připravit doma. Domácí zabijačka není tedy výsadou venkova, v každé kuchyni se dají udělat vynikající jitrničky, jelítka, klobásy, tlačenky, salámy, paštiky, šunky či párky. Pokud dodržíte uvedené návody, můžete se radovat z kvalitního a chutného výsledku.

Slovart, 96 stran, 249 Kč

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz