Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zubní nervy umí jít pěkně na nervy. Když zanedbáte zubní kaz

Zubní nervy umí jít pěkně na nervy. Když zanedbáte zubní kaz

23.2.2015 - redakce Babinet.cz

Ačkoli otázka zubní prevence a předcházení zubnímu kazu patří k nejčastějším apelům stomatologů, většina pacientů netuší, jaká rizika jim při zanedbání ošetření kazu hrozí. Proč? Protože zub není jen bílá dutá perlička. Pod sklovinou a zubovinou se nachází zubní dřeň plná cév a nervů, které umí potrápit nejen velkou bolestí. Pokud se zubní kaz nekontrolovaně rozšíří až k nervu a vznikne zánět, čeká pacienta časově i finančně náročné endodontické ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu. Cílem endodoncie přitom je zachránit zub před extrakcí (vytažením).

„Nejčastějším důvodem endodontického ošetření je zánět zubní dřeně a nervu, který vznikne postupným rozšířením zubního kazu. Zánět nazývaný pulpitida se projevuje intenzivní bolestí a nakonec vede k odumření zubní dřeně i nervu,“ vysvětluje vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška. Příčinou odumření může být i úraz.

Měkká zubní dřeň s nervy je ukryta uvnitř dutiny zubu. Typickým příznakem zánětu zubního nervu může být to, že vás bolest přepadá v okamžiku, kdy ulehnete do postele. Postupně se zhoršuje a v pozdní fázi pulpitidy je už bolest prakticky nesnesitelná. Až tak, že se od ní v minulosti pomáhalo karcinogenním arsenikem, který se aplikoval přímo na zubní dřeň. Takové řešení úlevy od bolesti se dnes již samozřejmě nepoužívá.

Ošetřit nebo vytrhnout?

Pokud je poškození zubu kazem či úrazem takové, že vyžaduje endodontické ošetření, je pro každého nejlepší volbou zajistit si kvalitní ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutinyzubu a nenechat si postižený zub jednoduše vytrhnout. „I když je kvalitní endodontické ošetření časově i finančně náročné, je zároveň časově i finančně výhodnější, než extrakce (vytažení) zubu a jeho následné nahrazení můstkem či implantátem,“ zdůrazňuje stomatolog Vondruška. Jestliže se totiž vytržený zub nahrazuje můstkem, znamená to obroušení minimálně dvou sousedních zubů. Pokud se mezera po vytaženém zubu vyplňuje implantátem, je zase nutný nejméně jeden chirurgický zákrok. „Přitom kvalitně endodonticky a postendodoticky ošetřený zub může pacientovi plnohodnotně sloužit celý život,“ dodává lékař. Upozorňuje, že po ošetření kořenových kanálků je potřeba zeslabený zub ještě zpevnit, jinak hrozí nebezpečí, že praskne nebo se rozlomí a zub bude nakonec nutné vytrhnout.

Strach z trhání nervů? V dnešní době zbytečný

U lidí dodnes přetrvává strach z endodoncie jako z oboru na trhání nervů. Ovšem doba, kdy při tomto ošetření lidé trpěli bolestí, je dávno pryč. „Pokud je endodontické ošetření prováděno správně, je bezbolestné. V našem centru pacientům vždy aplikujeme lokální anestezii,“ konstatuje Vondruška.

Cílem endodoncie, která zahrnuje ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu, je zachránit zub se zánětem nervu nebo mrtvý zub před extrakcí (vytažením). Jde o náročnou péči, jež vyžaduje jak zkušenost lékaře, tak vybavení jeho ordinace těmi nejlepšími nástroji a přístroji. „Úspěšnost ošetření kořenových kanálků se procentuálně velmi zvýšila s využíváním operačního mikroskopu. Máme ho ve všech ordinacích, endodontické ošetření si bez něj neumím představit,“ říká vedoucí lékař..

Při endodontickém ošetření se musí kořenové kanálky vyčistit, rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit vhodným materiálem. „Při ošetření často potřebujeme na jeden zub i několik hodin,“ přibližuje zubař. Aby byla péče co nejkvalitnější, musí mít lékař k dispozici i další speciální

přístroje jako jsou například apexlokátor, endodontický motor, ultrazvuk, endoaktivátor či digitální rentgen.

Prevence existuje

„Aby k endodontickému zákroku vůbec nemuselo dojít, je nejdůležitější zjistit zubní kaz včas,“ zdůrazňuje stomatolog význam preventivních prohlídek u zubaře. Připomíná, že malé kazy obvykle nebolí, i když jich třeba máte několik. Kaz začíná bolet teprve tehdy, když se přiblíží právě k zubnímu nervu a je tedy opravdu velký. Problém bývá v tom, že na skryté zubní kazy nejde přijít pouhým vyšetřením zrcátkem a sondou, což naopak perfektně umí digitální rentgeny. „K moderní zubní prohlídce patří takzvaný bite-wing, skusový rentgenový snímek, který je diagnosticky velice přesný,“ doplňuje vedoucí lékař Robert Vondruška. A dodává, že primární prevencí zubního kazu je perfektní dentální hygiena, při jejímž dodržování kaz vůbec nemusí vzniknout.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz