Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  AUDIO: O gemmoterapii s bylinkářkou Jarmilu Podhornou

AUDIO: O gemmoterapii s bylinkářkou Jarmilu Podhornou

26.7.2015 - redakce Babinet.cz

Jarmila Podhorná se bylinkářství věnovala celý život. Začala podnikat až v důchodu. Bývalá učitelka přírodopisu se rozhodla pěstovat byliny a vyrábět z nich tinktury, masti a oleje. Je průkopnicí oboru gemmoterapie, která je založena na léčivé síle pupenů. Obor se zrodil ve Francii a je nazýván „bylinkářství 21.století.“

Od skromných začátků  nakonec  vytvořila paní Jarmila rozsáhlou bylinkovou zahradu. „Léčba přírodní je většinou pomalá, ale zato s trvalejšími výsledky a nemá vedlejší účinky. Přírodní léčba vnímá člověka jako bytost celistvou – tělo i duši – a onemocnění kteréhokoliv orgánu pokládá za nemoc celého organismu."

Jarní pupeny jsou plné vitamínů, minerálů a enzymů.Gemmnoterapie využívá sílu pupenů, v nichž je soustředěna největší síla, genetický potenciál rostliny, tedy nejvyšší koncentrace účinných látek.

Zanícená majitelka pěstuje asi sedmdesát druhů léčivých rostlin na ploše 1500 metrů čtverečních. Firma má více jak sto druhů tinktur, jsou bez chemických a konzervačních přísad. Výrobky  schválil Státní zdravotní ústav a Ministerstvo zdravotnictví.

Paní Jarmila využívá přírodních prostředků na prevenci (posílení imunity) a regeneraci organismu. Je přesvědčena, že lidé potřebují zvyšovat imunitu organismu a využít bylinky, které mají do určité míry protinádorové působení. Léčivé rostliny pro výrobu svých tinktur má dnes pod kontrolou od jejich zasetí až po finální zpracování.

Gemmoterapii se někdy říká i medicína pupenů. Tělu pomáhají zpracované zárodky rostlin, pupeny, klíčky. Sem rostlina  ukládá to nejdůležitější, co v sobě má a tyto látky jsou na úrovni léků, ale bez vedlejších účinků.

Odbornice na rostlinnou léčbu má nejoblíbenější  tři  rostliny k nim říká:“ V první řadě je to topol, který pomáhá s únavou a potížemi pohybového aparátu. Dále Lichořeřišnice, je přírodním antibiotikem a je využívaná jako prevence v protibakteriální léčbě, zejména na problémy s močovým měchýřem a dýchacími cestami. A potom Eleuterokok, který nejen zvyšuje imunitu a zlepšuje psychiku, ale vykazuje i určité protinádorové účinky.

Ráda zkouší bylinné kúry na sobě. A také má zpětnou vazbu od zákazníků a podle potřeby jednotlivé kúry zdokonaluje, aby měly maximální účinky.

Zatím zřejmě největší úspěch měla její léčba následků boreliózy -  tinkturou z topolu.

Léčbu bylinkami nelze uspěchat. Tinktury z bylinek se používají po kapkách, na kilo hmotnosti jedna kapku. Chce to  čas, ale funguje to.

AUDIO: Šárka Málková navštívila bylinkářku Jarmilu Podhornou v obci Brodku u Konice. Co se dozvěděla?

Paní Jarmila si přeje vytvořit stromovou zahradu – zahradu pro pupeny a zpřístupnit ji veřejnosti. Byla by to zahrada jediná na světě, její projekt pochází od inženýra Dostála, bývalého ředitele Průhonického parku.

Informace najdete na www.nadeje-byliny.eu

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz