Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Zpátky do školy: pro rodiče samoživitele drahá záležitost

Zpátky do školy: pro rodiče samoživitele drahá záležitost

26.8.2015 - redakce Babinet.cz

Začátek školního roku je tradičně citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Velké výdaje spojené s nákupem školních pomůcek, ale i nového oblečení, dopadají zejména na rodiče samoživitele, kteří nesou toto břemeno sami. “V České republice není řádně placeno až 40 % alimentů, což v dobách zvýšených výdajů, jako například na začátku školního roku, představuje extrémní zátěž pro rodiče samoživitele. uvádí Michaela Kloudová z projektu Alimenty dětem.cz, který se zabývá vymáháním dlužných alimentů.

“Alimenty tvoří důležitou součást rodinného rozpočtu samoživitelů, se kterou počítají při plánování jednotlivých výdajů. Pokud druhý rodič či partner přestane platit, vzniká nebezpečná situace, která v některých případech může skončit kolotočem půjček a tzv. dluhovou pastí,” dodává Kloudová.

Mnoho rodičů si bohužel neuvědomuje, že náklady na dítě musejí nést oba stejnou měrou až do doby, kdy je potomek schopen živit se sám. Nezáleží na tom, zda dítě žije s otcem nebo matkou. Alimenty (neboli výživné) pak mají za úkol zajistit, že dítě bude mít stejnou životní úroveň jako jeho rodiče a bude se moci řádně rozvíjet. V momentě, kdy však partner či partnerka určené výživné neplatí, často ve snaze “potrestat” bývalého partnera, škodí tím většinou především samotnému dítěti.

“V České republice je celkový dluh na výživném neuvěřitelných 13 miliard korun. Tyto peníze pochopitelně v rodinných rozpočtech citelně chybí,” uvádí ekonom projektu Alimenty dětem.cz, Tomáš Pospíšil.

Jak se bránit proti neplacení alimentů?

“Nejjednodušším způsobem je vždy domluva rodičů. Pokud není možná, je důležité začít dlužné alimenty aktivně vymáhat, neboť po třech letech hrozí jejich promlčení, “ vysvětluje právník projektu Alimenty dětem.cz, Petr Němec. Pro ty, kteří chtějí o dlužné alimenty bojovat, právě vznikl nový projekt Alimenty dětem.cz, který pomáhá vymáhat výživné zadarmo a bez rizika. Celý proces je velice jednoduchý. Případu se ujme advokát, který zprvu vyzve dlužníka, aby výživné dobrovolně zaplatil. Už to v mnohých případech pomůže, protože se dlužník zalekne a raději rovnou zaplatí. Pokud nezaplatí, obrátí se advokát přímo na exekutorský úřad. Ten má pak pravomoc alimenty vymáhat všemi zákonem stanovenými prostředky, jako jsou srážky ze mzdy, obstavení bankovních účtů, zabavení řidičského průkazu a další. Veškeré náklady na vymáhání pak musí uhradit dlužník, takže vymáhání alimentů je skutečně zdarma. To platí i v případech, kdy vymáhání alimentů skončí neúspěchem. Samoživitelé tak nemají co ztratit, ale pouze získat!

Rady, jak ušetřit

Aby začátek školního roku nebyla tak velká finanční zátěž, připravili jsme pro vás rady, jak ušetřit:

  1. Ještě doma si udělejte přesný seznam toho, co potřebujete koupit. Kromě položek ze seznamu nic nekupujte!

  2. Určete si věci, které musíte koupit před začátkem školního roku. Zbytek můžete případně dokoupit v průběhu září.

  3. Začněte nakupovat včas! Pokud budete nakupovat na poslední chvíli, pravděpodobně nakoupíte daleko dráž.

  4. Nebojte se second-handů. V mnoha případech tam naleznete daleko kvalitnější věci, než vám nabídnou běžné obchody. Je ale třeba více hledat a také mít trochu štěstí.

  5. Nebojte se nákupu na internetu - mnohdy tam seženete kvalitní věci za nižší cenu než v obchodě.

 


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Broda906
27.8.2015 11:09

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, dívala jsem se na stránky zmiňovaného projektu Alimenty dětem, máte s tím někdo už nějakou zkušenost? Vypadá to docela zajímavě..

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz