Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak se změní chod vaší rodiny, když se musíte postarat o nemocné dítě?

Jak se změní chod vaší rodiny, když se musíte postarat o nemocné dítě?

11.5.2016 - redakce Babinet.cz

Pokud někdo závažně onemocní nebo ho potká těžký úraz, rázem se změní priority všech členů rodiny a pozornost se směřuje k tomu, kdo potřebuje pomoc. Tato změna je ještě citelnější, pokud se tím, kdo potřebuje speciální péči, stane dítě. Víte, co všechno pak bude jinak?

Kolik stojí nemoc?

Málokdo si dovede představit, co vše s sebou vážné nemoci přinášejí. Kromě velké zdravotní a psychické újmy je to i ztráta příjmu jednoho z rodičů a vysoké náklady na léčbu. Ta jde stále kupředu a nabízí široké možnosti, avšak zdaleka ne vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Další stránkou věci je vhodné bydlení. Budete mít pro dítě vyhovující zázemí, kde mu budete moci být kdykoliv nablízku? Pokud dítě následkem nemoci či úrazu ochrne a bude se pohybovat pomocí invalidního vozíku, zvládne to ve vašem stávajícím bytě či domě?

Vzhledem k běžným dispozičním řešením domů a bytů se tyto situace mnohdy neobejdou bez rozsáhlé rekonstrukce. Náklady na ni se běžně pohybují v řádech desítek a stovek tisíc korun. Někdy ani přestavba nepřichází v úvahu a rodina si musí najít nové bydlení. „Náklady na léčbu, speciální zdravotnické pomůcky a na rehabilitační pobyty se pohybují v desítkách tisíc korun ročně. Navíc je potřeba počítat s tím, že se některé tyto výdaje během léčby opakují. Po započítání nákladů na přestavbu stávajícího bydlení na bezbariérové se dostáváme k částkám dosahující statisíců korun, nezřídka však náklady přesahují i milion korun,“ vyjmenovává Markéta Filová, manažer Útvaru produktového managementu životního pojištění České pojišťovny. Další drobné úpravy interiéru se pak týkají například úpravy nábytku, který by mohl ohrozit dítě při epileptickém záchvatu nebo výměny lůžkovin za speciální materiály vhodné pro alergiky.

 

VÝDAJE NA DOMÁCÍ LÉČBU DÍTĚTE

Zánět mozkových blan s následným ochrnutím

Přestavba bydlení na bezbariérové

v řádu 100 000 Kč

Vozíček a polohovací postel

20 000–50 000 Kč

Ošetřovatel

20 000 Kč / měsíc

Psychoterapeut

3 000–5 000 Kč / měsíc

Lázeňské a rehabilitační procedury

50 000 Kč / rok

Rehabilitační pomůcky

50 000–100 000 Kč / 5 let

Hygienické potřeby

2 000 Kč / měsíc

Celkem za první rok léčby

520 000–1 574 000 Kč

Rakovina

Terapie, vitamíny a výživa

2 000–4 000 Kč / měsíc

Ošetřovatel

20 000 Kč / měsíc

Psychoterapeut

3 000–5 000 Kč / měsíc

Rehabilitace

5 000 Kč / měsíc

Lázeňské pobyty

50 000 Kč / rok

Pobyty u moře

50 000–100 000 Kč / rok

Hygienické potřeby

5 000 Kč / měsíc

Celkem za rok

328 000–376 000 Kč

Cukrovka

Speciální výživa

2 000–5 000 Kč / měsíc

Psychoterapeut

3 000–5 000 Kč / měsíc

Léčba zhoršeného zraku

2 000 Kč / měsíc

Ošetřovatelské pomůcky

1 000 Kč / měsíc

Celkem za rok

96 000–156 000 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nenahraditelná rodina

Všechno ale není jen o penězích. Mít možnost být v této nelehké situaci svému dítěti nablízku je k nezaplacení. Přítomnost rodiny je totiž pro dítě klíčová: „V případě, že někdo onemocní, nebo od mládí chronicky stůně, velice brzy pozná, že rodina je pro něj v tomto světě nenahraditelná, že žádná státní instituce mu nemůže poskytnout to, co ona,“ tvrdí psychiatr MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Život každého v rodině se s příchodem takové těžké životní situace změní. V tu chvíli jsou navíc vysoké finanční výdaje překážkou k  funkčnímu chodu rodiny – díky životnímu pojištění se však s úrazem či nemocní vyrovnáte snáze. Budete mít totiž více času na to věnovat dítěti svou péči.

Odchod z práce

Speciální péče, kterou závažně nemocné či postižené dítě potřebuje, je nepřetržitá. Jednoho z rodičů tak pravděpodobně čeká odchod ze zaměstnání nebo alespoň zkrácení pracovní doby. „Dobře nastavené dětské životní pojištění umožňuje rodičům zůstat s dítětem doma. Pojišťovna totiž pomůže dorovnat rozdíl mezi jejich příjmem a příspěvkem na péči od státu,“ vysvětluje Markéta Filová. V některých případech je nezbytné najmout i domácí ošetřovatele či poskytnout dítěti konzultace u psychoterapeuta – i náklady na tyto služby můžete hradit z pojištění.

TIP:

Dlouhodobá nemoc dítěti zabraňuje, aby chodilo do školy a vzdělávalo se. O jeho individuální výuku se v těchto případech stará domácí učitel. Některé instituce nabízí i výukové programy studia na dálku přenášejících vyučování přes počítač – dítě tak nepřichází o pocit, že je součástí skupiny dětí svého věku, protože je vidí alespoň na obrazovce.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz