Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Moravský Prostějov, město historických památek i rodiště významných osobností

Moravský Prostějov, město historických památek i rodiště významných osobností

13.11.2023 - redakce Babinet.cz

Město Prostějov, ležící uprostřed Moravy nedaleko historického města Olomouce, je někdy poněkud neprávem právě ve stínu památné hanácké metropole, i když se také může pochlubit bohatou historií i množstvím zajímavých míst, která stojí za návštěvu.

foto / Petr Matura

Dějiny Prostějova se začaly psát již v roce 1141, kdy najdeme zmínku o osadě Prostějovice. V roce 1390 se díky významnému rodu pánů z Kravař stal Prostějov městem a dostal i významné právo pořádat trhy.

Husitské bouře bohužel zbrzdily vývoj města a roku 1431 byl Prostějov vypálen. Další rozvoj přinesl rod Pernštejnů, který ho vlastnil od roku 1490 celých sto let a město v té době získalo i mohutné opevnění. V jedné z původních bašt se dnes nachází galerie.

V roce 1527 byla ve městě prostějovskou tiskárnou Kašpara Aorga vytištěna první česká kniha na Moravě a za dvacet let poté se v Prostějově tiskl i první český slabikář. V 17. století vypukl v Prostějově ničivý požár, kterému mimo jiné za oběť padl kostel, dále škola a radnice. Po přestavbě města pak Prostějov získal barokní podobu.

Další významnou památkou je původně renesanční radnice vybudovaná v letech 1521–1538. V jejích prostorách se nachází muzeum, kde lze poutavou formou získat mnoho informací o historii města a celého regionu. Návštěvník zde například uvidí i popravčí meč nebo si prohlédne expozici věnovanou místním řemeslům, ale nechybí ani výstava popisující pravěký vývoj města a dále ani geologie nebo národopis. Muzeum je otevřeno po celý rok.

Prostějov se díky početné židovské komunitě, jež zde sídlila od 15. století, proslavil také jako centrum textilního a oděvního průmyslu. Například roku 1858 zde byla založena jedna z prvních konfekčních továren v českých zemích. Vzpomínkou na židovskou komunitu je místní dům s číslem popisným 72 v Uprkově ulici zvaný Špalíček. Tato lokalita byla jedním ze dvou židovských ghett. Historii zástavby na této parcele lze sledovat až do roku 1793.

19. a 20. století městu přineslo stavební rozmach. Díky němu můžeme na náměstí T. G. Masaryka obdivovat novou radnici s 66 metrů vysokou věží a orlojem, postavenou v roce 1914.

Nepřehlédnutelnou součástí města je pak budova zámku, vybudovaná v renesančním slohu v letech 1522-1526 Janem IV. z Pernštejna. V průběhu třicetileté války byl zámek bohužel poškozen. Dodnes však můžeme obdivovat například vstupní kamenný portál. Zámek se může pochlubit i krásnými sgrafity a zajímavé jsou také sluneční hodiny. Dříve se zde kromě jiného nacházela kupříkladu i výstavní síň, ale v současné době zámek prochází rekonstrukcí.

Při prohlídce města nesmíme zapomenout ani na kostely. Hned za muzeem najdeme kostel Povýšení sv. Kříže, založený již před rokem 1200, který byl však zničen husity. Obnoven byl v 16. století. Kostel se může pochlubit tzv. ,,zázračným křížem“, který byl ušetřen během ničivého požáru. Dnes se tento kříž nachází na hlavním oltáři. Na břevně kříže je umístěna pozlacená destička s latinským nápisem připomínajícím tento zázrak. Cestou k vlakovému nádraží nelze minout ani bývalý barokní klášter Milosrdných bratří s kostelem sv. Jana Nepomuckého. V klášteře se do roku 1958 nacházela i známá lékárna.

Během procházky městem mineme rovněž mnoho pamětních desek. Prostějov je totiž rodištěm významných osobností, jakými jsou například mistr gotiky Matěj Rejsek, vynálezce silonu i zdokonalených měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle, básník Jiří Wolker a mnoho dalších.

napsal Petr Matura

zdroje: mapy.cz, prostejov.eu, prostejovskydenik.cz, mistopisy.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz