Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Blíží se zápisy do mateřských škol. Jak si vybrat školku, radí pedagožka

Blíží se zápisy do mateřských škol. Jak si vybrat školku, radí pedagožka

29.4.2024 - redakce Babinet.cz

Duben je každoročně měsícem otevřených dveří pro většinu školek. Prošli jste jich několik a stále nejste rozhodnutí, do jaké školky chcete své dítě zapsat? Na jaké věci se zaměřit a na jaké se případně ještě doptat?  

Viděli jste prostory, viděli jste paní učitelky, jídelníček, znáte aktivity a kroužky, které školka nabízí, a přesto nevíte, kterou si vybrat? Ve většině školek vám řeknou podobné věci – do jídla se děti dnes už nenutí, aktivity a vzdělávání se obvykle řídí nějakým typem programu, který koresponduje s daným ročním obdobím a paní učitelky jsou na dnech otevřených dveří většinou milé a reprezentativní. Jak tedy správně vybrat?

foto / se svolením Sto skupin

„Někteří rodiče vybírají zejména podle typu vzdělávacího programu školky. Rozhodují se třeba mezi montessori nebo walsfdorskou pedagogikou, lesní školkou nebo klasikou. Já rodičům radím ať se nezaměřují pouze na typ školky, jako spíše na výběr pedagogů a lidí, kteří budou s jejich dětmi trávit většinu dne,“ říká Marcela Andrašší, pedagožka z pedagogického týmu Sto skupin.

Existuje několik tipů, jak posoudit, zda jsou učitelky v souladu s vašimi hodnotami a výchovou. „Pokud si třeba ze dnů otevřených dveří nejste stále jistí, domluvte si ještě jednu soukromou schůzku a navštivte školku během klasického denního režimu. Z takové schůzky lze ledacos vyčíst – jak na sebe děti ve skupině reagují, jak řeší vzájemné konflikty nebo zda mají k učitelkám důvěru, mají je rádi, …“ vysvětluje Andrašší a dodává: „Někdy se stačí párkrát projít kolem zahrady školky nebo zajít na hřiště, kam třída z preferované školky chodí a vnímat jaké jsou ve třídě vztahy nebo jak se učitelky s dětmi baví.“

Mnoho rodičů dnes již preferuje respektující přístup. Ten už mohou vyčíst třeba z názoru na adaptaci. Některé školky mohou stále razit teorii „však oni si zvyknou“, ale v lepším případě přistoupí k procesu separace s empatií a individuálním přístupem a nabídnou pomalé zvykání si na nové prostředí s postupným navyšováním času stráveného ve školce. To stejné platí i v rámci plenek. Některé školky mají nulovou toleranci plenek u dítěte, s někým se dá domluvit alespoň na plence na odpolední spánek.

„Důležitým pilířem, na který bych se při výběru školky zaměřila, je komunikace s rodiči. Mělo by být společným zájmem posilovat vztahy mezi pedagogy a rodiči a prohlubovat vzájemnou důvěru. Ta by neměla být automatická – ve stylu, věřte nám, že se o vaše děti postaráme a během dne nám nepište. I proto jsme v našich školičkách s rodiči v poměrně úzkém kontaktu na denní bázi,“ doporučuje pedagožka Sto skupin.

Nebojte se zapátrat i v diskuzních fórech, na facebookových stránkách školky, poptat se v komunitních centrech nebo rodičů na hřištích, které v dané školce dítě již mají, jaká je jejich zkušenost a jak jsou v ní děti spokojené. Závěrem pak Andrašší dodává: „Úsměv paní učitelky je nezbytnou součásti každého dne ve školce. Věnujte mu pozornost.“

zdroj: Marcela Andrašší, pedagožka z pedagogického týmu Sto skupin

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz