Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  První sluníčko může způsobit jarní depresi

První sluníčko může způsobit jarní depresi

10.3.2010 - Lucie Janečková

SlunceSluníčko vystrkuje první paprsky a začíná pomaloučku zlehka hřát. Tím nás ujišťuje, že zima se ponořila k pravidelnému spánku a přebírá po ní vládu nad celým světem. Jenže přechod ze zimního období může působit na citlivé jedince. Ti se tak místo radosti z jara mohou trápit s jarními depresemi. V tomto článku jsme se tedy zaměřili na otázky, které budou možná zajímat více lidí.

Ovlivňuje jarní období nějakým způsobem lidský organismus?
Dá se říct, že ano, i když na každého jedince působí přechod ze zimy do jara úplně jinak. Často se lidé právě na začátku března cítí jako vyměnění. U citlivých lidí nastupují problémy psychického rázu. Jde o bolesti svalů v těle, se kterými se dříve nesetkávali, může nastoupit také neobvyklá nervozita a to jak z maličkostí, tak i z řešení každodenních situací. Díky jarnímu sluníčku mohou dokonce vzniknout i příznaky jarní deprese. Ty se nejčastěji projevují pocitem smutku, marnosti, pesimismem a špatným spánkem. Mnoho lidí se totiž právě v tomto období v noci převaluje nebo trpí přerušovaným a neklidným spánkem. S tím souvisí i změny chuti k jídlu. Někdo se na jaře pokouší zhubnout jarní kila, jiný zase bojuje s nadváhou, protože jarní hlad patří k těm nejhorším. Nezastavíte ho ani zaručenými recepty, ani přejídáním.

Lze jarní únavě předejít?
Člověk musí počítat s tím, že energii, kterou postupně sbírá s prvními slunečními paprsky, si musí šetřit na horší časy, třeba právě na tyto případy. Deprese a další problémy se totiž objevují nečekaně. Sluníčko sice lidský organismus nabíjí novou silou a životním elánem, ale na druhou stranu bychom s nimi neměli plýtvat. Z hlediska psychologie by se člověk měl zvedajícím teplotám a dalšímu ročnímu období přizpůsobovat postupně. Co to znamená? Jsou lidé, kteří jsou zvyklí na pravidelné sportování, a tak jakmile se na teploměru ukáže více než 6 stupňů, zajásají, odhazují zimní vrstvy hluboko do skříně a vyráží „trápit“ tělo do přírody či do posilovny. Někdo si myslí, že je to dobrý způsob, jak přivítat jaro. Když vše probíhá s mírou, pak nelze než nedoporučit. Pokud bez aktivní činnosti opravdu nemůžete mít, zvolte nejdříve pomalé tempo.

Slunce

Existují doporučení od odborníků?
Recept proti jarní únavě dosud ještě nikdo nevymyslel. Důležité však je nestresovat se, nepřepínat síly, jíst ovoce a zeleninu a pohybovat se na čerstvém vzduchu, zkrátka cítit se v pohodě. Zkuste čerpat potřebnou energii například na odpolední procházce. Člověk si při ní užije nejen zdravého denního světla, ale také přijde na jiné myšlenky. Někdo má na počátku jara dokonce stavy, kdy má touhu uzavírat se před ostatními lidmi někam do ústraní. Tento problém se špatnou náladou vyřeší, když se budete snažit něčím potěšit. Významnou radost může působit dobré jídlo, setkání s dávnými kamarády, odpočinek ve vířivé vaně nebo třeba četba kvalitní knihy. Pokud se přes den nachází v zaměstnání, mějte tam vždy dostatek světla (z okna či umělého osvětlení) a čerstvého vzduchu. Mozek se tak prokrví a vás nebudou přepadat chmurné nálady a deprese. Zkuste si také občas udělat čas jenom sama na sebe.

Co dělat, když zaručené tipy nezaberou?
Poslední záchranou už je pouze praktický lékař, případně psycholog a psychiatr. Z rozhovoru, kterému vás pravděpodobně podrobí, poznají, jaká je příčina vašeho současného chování a „zavedou“ léčbu. Za návštěvu těchto odborníků se nemusíte vůbec stydět. Podle statistik navštěvuje psychologa nebo psychiatra každý 10 člověk. Z toho je vidět, že opravdu dokáží pomoc. Když už musí předepsat nějaké medikamenty, nasazují rádi přírodní léky, ale u pacientů s lehkými problémy často naordinují pár společných konzultací.

Foto: obyvatel a hevonens

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz