Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakovina tlustého střeva – zabiják Čechů

Rakovina tlustého střeva – zabiják Čechů

15.7.2010 - Redakce Babinet

Česká republika si neochvějně drží světový primát. Žádná jiná země totiž nedosahuje takového podílu mužů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Prevence je přitom snadná a bezbolestná.

Pokud se podíváme na pomyslný žebříček z pohledu celé populace, tedy mužů i žen dohromady, je už situace poněkud optimističtější – tři a půl tisíce úmrtí ročně znamenají v přepočtu na počet obyvatel 8. až 9. místo. Jedná se ale o děsivou bilanci. Mezi hlavní příčiny se dají počítat špatné stravovací návyky, kouření či dědičnost. Ale protože ani okolní země, které mají obdobnou skladbu jídelníčku i srovnatelný životní styl, do takové míry postiženy nejsou, zůstávají důvody našeho prvenství do značné míry tajemstvím. I přesto je léčba, pokud se příznaky nemoci zachytí včas, vysoce efektivní (až 95 procent) a hlavně bezbolestná. Jejím hlavním nástrojem je kolonoskopie.

První úspěšně aplikovaná kolonoskopie byla provedena roku 1970. Od té doby se díky ní podařilo zachránit nespočet lidských životů a stala se běžně používanou vyšetřovací a léčebnou metodou v mnoha zemích. „Jedná se o zákrok, při němž je do konečníku a dále do tlustého střeva zavedena pružná hadice s optickým a manipulačním systémem,“ přibližuje princip zákroku primář brněnské kliniky Top Moravia Health Michal Zavadil: „Lékař okamžitě na obrazovce vidí stav pacientova střeva a může tak na místě určit diagnózu. V případě potřeby je možné bezbolestně odebrat vzorek a poslat jej na analýzu. Pacient se tak dozví svůj stav okamžitě, případně zhruba s týdenním zpožděním, pokud je nutné odebrat vzorek,“ dodává Zavadil.

Ohroženi jsou hlavně muži

I když rakovina tlustého střeva postihuje obě pohlaví nad 45 let téměř stejnou měrou, rizikovou skupinou jsou zejména muži. Důvod je jednoduchý – více se zdráhají vyšetření podstoupit. Přitom samotné preventivní vyšetření sestává pouze ze zjišťování okultního krvácení ve stolici. Až při pozitivním nálezu následuje endoskopické vyšetření zažívacího traktu, opět bezbolestné, jen trochu nepříjemné.

„Preventivní vyšetření je možné v závislosti na pacientově pojišťovně absolvovat bezplatně od 40 či 50 let v pravidelných dvouletých intervalech. Nutno zdůraznit, že se prevence skutečně vyplácí, protože s postupem nemoci se pravděpodobnost léčby z 95 procent razantně snižuje. V případě, kdy je krev ve stolici viditelná pouhým okem, ale může být už pozdě,“ varuje Zavadil.

Kolonoskopie je navíc schopná kromě nádorového onemocnění odhalit také různé formy zánětů či polypů, stejně jako objevit další z možných důvodů krvácení do střeva. Oproti jiným metodám diagnózy, jako jsou ultrazvuk či CT, umožňuje jako jediná dostatečně kvalitní obraz střeva. Dokonce ani fotografická kapsle, do níž se vkládaly velké naděje, nedokáže ani přes svou vysokou cenu kolonoskopickou metodu plnohodnotně nahradit.

Jeden příklad za všechny

„Pan Jan, který má 60 let, se celý život vyhýbal testu na okultní krvácení, a to i přesto, že jeho pojišťovna toto vyšetření zcela hradí pacientům nad 50 let. Jednoho dne začal mít stupňující se potíže s nepříjemným střídáním zácpy a průjmů. Jakmile začal viditelně hubnout a přestal mít chuť i na svá oblíbená jídla, rozhodl se navštívit odbornou pomoc gastroenterologa. Diagnóza zněla rakovina tlustého střeva. Následovalo odstranění poloviny délky tlustého střeva, díky kterému pan Jan stále ještě žije. Určitých obtíží jako daně za pozdní diagnózu se už ale nikdy nezbaví,“ popisuje jeden z mnoha podobných případů primář brněnské kliniky.

Proto je nejlepší neriskovat a nejlépe ještě než se projeví některý z hlavních příznaků – nepravidelnost stolice, krev ve stolici, zažívací potíže, pocit nedokonalého vyprazdňování, či zvýšená únava – podstoupit vyšetření okultního krvácení ve stolici. Chvíle strávená u gastroenterologa se mnohonásobně vrátí zpět.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz