Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Cestu k úspěchu lidé hledají v kurzech zvyšování sebedůvěry

Cestu k úspěchu lidé hledají v kurzech zvyšování sebedůvěry

8.4.2011 - Redakce Babinet

Zlepšit partnerské vztahy, posílit postavení v zaměstnání, vyřešit zdravotní problémy či jen najít radost ze života se lidé snaží prostřednictvím kurzů zvyšování sebedůvěry. Místo návštěvy psychologa nebo psychoterapeuta se snaží své problémy řešit na seminářích, které nabízejí psychologický výcvik. Podle zástupců vzdělávacích agentur tak hledají cestu k úspěchu, který mnohdy blokují komplexy a nedostatek odvahy.

femme"Smyslem seminářů je, aby se lidé naučili, že mohou řešit své problémy jiným způsobem, než na jaký jsou zvyklí," řekla ČTK Hana Seyčková z Centra životní energie a zvyšování sebedůvěry. Díky kurzům si podle ní posluchači uvědomí, že zbytečně lpí na předsudcích. "Lidé se chtějí nechat poučit, co jim stojí v cestě k úspěchu. Někdy je to problém komunikace, někdy zdraví nebo partnerského vztahu. Cyklus seminářů by jim měl pomoci odhalit brzdy a překážky, které v sobě mají," tvrdí zakladatelka vzdělávacího centra.
Do kurzů se hlásí lidé, kteří mají pochybnosti o svých schopnostech, trápí je pocit méněcennosti nebo nerozhodnost. Mnohdy je za tím nedostatek energie. "Snažíme se lidem poskytnout životní energii a pomoci jim ke zvýšení sebedůvěry. To navzájem souvisí. Když máte energii, máte fantazii na to vyřešit jakýkoli problém," říká Seyčková.

Semináře obsahují výuku komunikace, vnímání psychického zdraví, ale i zásady společenského chování, etiky, etikety, stolování, oblékání či kultury pití vína. "Když člověk dokáže ovládat sám sebe, učí se, jak má vystupovat ve společnosti," vysvětlila Seyčková.

Podle lektorky Hany Čechové, která se v kurzech zvyšování sebedůvěry specializuje na zdravý životní styl, by každý posluchač měl mít jasný cíl. "Když si člověk tuto službu zaplatí, pak se předpokládá, že tam jde s vědomím, aby se něco dozvěděl a začal na sobě pracovat," řekla ČTK. Zdůraznila, že je nezbytná dobrá vůle. "Ukazujeme lidem cestu. Člověk tuto cestu buď přijme a ztotožní se s ní, nebo ne," uvedla. Kurzy mají posluchačům napovědět, "jak na sobě pracovat, aby se jim sebedůvěra zvyšovala a aby se stali pevnými lidmi". Nemohou však očekávat, že za ně někdo problém vyřeší, zdůraznila.

Podle odborníků mohou kurzy zvyšování sebedůvěry působit na lidi podobně, jako seance zaměřené proti kouření, drogové či alkoholické závislosti. "V každém případě člověk musí chtít. Zaplatit si může nejrůznější kurzy, může být opakovaně v léčebně, ale když se s myšlenkou neztotožní, pak se k úspěchu nedopracuje," uvedla Čechová. "Nejsme žádní kouzelníci ani čarodějové. Nemůžeme člověka změnit, když sám nechce," poznamenala.

Podle Aleny Horákové z agentury AHA, která se zaměřuje na vzdělávání dospělých, se do kurzu hlásí obvykle lidé, kteří mají pochyby, jsou nejistí a chtějí se v sobě vyznat. "V kurzu zjistí, že v tom nejsou sami, dostávají zpětnou vazbu od lektora i od jiných posluchačů," řekla ČTK. Kurz sám o sobě lidi nezmění, "ale pootevře jim oči a ukáže, kudy vede cesta".

S reklamací se prý agentury nesetkávají. "Neslibujeme, že člověka změníme. Jde o to, že lidé dostanou jakýsi návod a budou vědět, kde jsou jejich slabiny, kde jsou silné stránky a na čem mohou pracovat. To, zda se opravdu změní, je na nich," uvedla Horáková.

Mezi nejžádanější služby patří výcvik komunikace, kurzy rétoriky nebo zvládání trémy, které také pomáhají zvyšovat sebevědomí. Hlásí se nejen individuální zájemci, ale také firmy, které si tak chtějí udržet schopné zaměstnance. "Chtějí, aby se uměli prezentovat. Pokud stojí o odborníka s určitým handicapem, snaží se to takto napravit. Ceny se pohybují v závislosti na tom, kolik kurzů jednotliví posluchači absolvují," uvedla Horáková.

Podle psycholožky Januše Schmidové se ovšem člověk sotva může sebevědomí naučit. "Sebevědomí je oceňování sebe sama, toho, jak se člověk vidí ve svých očích, jaké má vlastní hodnoty. Kdo se hodně bojí a žádné sebevědomí nemá, by možná měl vyhledat psychoterapeuta, který mu pomůže nalézt způsob nápravy," řekla ČTK. Upozornila, že na seminářích člověk může získat informace, které mu při poznávání sebe sama pomohou. "Záleží ale na tom, jak jsme připraveni či jaké zázemí bylo v rodině," dodala.
Sebevědomého člověka lze podle Schmidové poznat na první pohled. "Tělo vysílá verbální i neverbální signály, z nichž usuzujeme, jak je to se sebedůvěrou. Už z toho, jak člověk stojí, se dá leccos zjistit. Když je shrbený, má strach," vysvětlila. Výcvikem se to může napravit, stejně jako schopnost komunikace, která je pro pocit sebevědomí velmi důležitá.

Podle Seyčkové jsou kurzy zvyšování sebedůvěry vzdělávací akcí, nikoli terapií. "Je to předávání informací o tom, kam se lidé mohou obrátit nebo co mají udělat. Nic jim nevnucujeme, nemáme patent na rozum," uvedla. Důležitý je podle ní impulz, aby se pak člověk mohl díky získaným informacím rozvíjet.

Zvyšovat si sebedůvěru se lidé snaží také prostřednictvím tzv. koučování, kineziologie nebo esoterických metod, jako jsou například "andělské karty". "Záleží na každém člověku, co chce překonat a jak na sobě pracuje. Nelze s někým zatřást a nutit ho do nového programu života," řekla Seyčková. Podle ní přibývá lidí, "kteří si uvědomují, že v současné době je velký boj dobra a zla". Člověka to podle ní nutí, aby přemýšlel jak změnit svůj život. "Všechny možnosti jsou důležité. Když si člověk sám sebe uvědomí a převezme odpovědnost, zpevní. Pak má radost z toho, že se mu něco podařilo," uvedla.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz