Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Bazalku můžete jednoduše pěstovat doma. Je nejen chutným kořením, ale má i léčivou moc

Bazalku můžete jednoduše pěstovat doma. Je nejen chutným kořením, ale má i léčivou moc

20.6.2020 - redakce Babinet.cz

Bazalka je rostlina, která si rozhodně najde své pole působnosti i u vás doma. Proč? Má vysoký obsah vitamínu C, minerálních látek, silic a tříslovin a k léčivým účelům se užívají hlavně mladé listy a nať. Výrazně napomáhá při hojení ran, zklidňuje opruzeniny, za oknem působí jako repelent či dokonce odbourá tuky. Také pomůže při plynatosti, žaludečních nebo střevních potížích. Bazalka má použití i jako mírné antidepresivum, ulevuje od pocitů úzkosti, při nervovém vypětí nebo bolestech hlavy. V neposlední řadě ji hojně využijete také hlavně v kuchyni. Nemáte chuť si tuhle vzhlednou a užitečnou rostlinku vypěstovat doma hned teď? Můžete. Není to nic složitého.

Světlo a teplo jsou základ

Bazalka miluje spoustu světla a tepla. Ničím jiným ji více nepotěšíte. Změny teplot a průvan je přesně to, co ji zahubí. Jako společnici do kuchyně ji tedy radši nedávejte.

Když máte vybrané vhodné místo na parapetu, můžete začít s pěstováním bohaté a zdravé bazalky. Uvidíte, jakou budete mít z výsledků radost. Úžasné je na tomto procesu hlavně to, že první malé rostlinky se objeví velmi brzy.

Pěstování bazalky letem světem

  • Připravte si větší květináč a ten naplňte půdou. Pokud toužíte po echt záruce, pak si do květinářství skočte rovnou pro bylinkový substrát.
  • Do květináče s půdou zasaďte jen pár semínek. Bazalka potřebuje místo, proto to se semínky opravdu nepřehánějte. Ke správné hloubce zasazení semínek vás navede obal.
  • Dokud se neobjeví první rostlinky, bazalku zásadně kropíme rozprašovačem. Až poté klasicky zaléváme. Pamatujte si, že až dojde na proud vody, nikdy nezalévejte přímo půdu. A už vůbec nekropte listy. Nikdy. Bazalka je náchylná na hnilobu. Vždy zálivku nalijte do základové misky.
  • Nikdy půdu nenechte vysušit a zalévejte bazalku co dva dny.
  • Buďte trpěliví a sledujte, jak se ze dne na den rostlina zvětšuje.
  • Až doroste bazalka trochu do výšky, nesmí vám být nikdy líto ustřihnout nejvrchnější část. Opravdu se toho nebojte. Nové větvičky potřebují své místo. A vy už můžete ustřiženou bazalku vesele použít.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu